Strona główna » Blog » Awaria podświetlenia telewizora jako najczęściej występująca usterka

Awaria podświetlenia telewizora jako najczęściej występująca usterka

Sprzedawcy przedstawiają nowoczesne telewizory jako produkty niezawodne, które będą służyły przez lata. Jak jest faktycznie? W praktyce nawet najdroższe telewizory znanych marek ulegają awarii bądź zużyciu eksploatacyjnemu. Jedną z najczęściej spotykanych usterek jest awaria podświetlenia telewizora, którą należy wymienić. Jest to awaria, która może wystąpić we wszystkich telewizorach LED, niezależnie od tego, czy jest to Samsung, LG, czy Sony. Wynika ona z faktu budowy urządzenia i wykorzystanych podzespołów, które są stosowane przez wszystkich producentów.

Awaria podświetlenia telewizora – objawy

Usterka podświetlania matrycy może nastąpić w skutek zabrudzenia (kurz w czasie remontu) lub przepalenia diod LED. Czasami awarii ulegają jedynie kondensatory, które występują w układzie zasilającym diody. Jak wyglądają objawy? Telewizor uruchamia się, ale wygląda tak, jakby sam się wyłączył. Wystarczy jednak dokładniej się przyjrzeć, a na ekranie widoczny jest bardzo niewyraźny obraz. Jednym z pierwszych objawów, które mogą zapowiadać nadchodzącą usterkę podświetlenie jest miganie ekranu. Jest to efekt przepalania się pojedynczych diod.

Czytaj także: czy warto naprawiać telewizor?

awaria podświetlenia telewizora

Jak wygląda proces naprawy podświetlenia?

Usunięcie opisywanej awarii polega na wymianie pasków LED, które znajdują się pod matrycą telewizora. W tym celu niezbędne jest „rozebranie” całego urządzenia, czyli demontaż obudowy, a następnie wyjęcie całej elektroniki i odkręcenie matrycy. Wykonując te czynności należy zachować należytą ostrożność, ponieważ wszystkie elementy znajdujące się wewnątrz obudowy (szczególnie matryca) są bardzo delikatne, a ich najmniejsze uszkodzenie może sprawić, że naprawa przestanie być opłacalna. Rozkręcenie urządzenia i dotarcie do pasków LED umożliwia diagnozę miejsca uszkodzenia i wymianę konkretnych elementów. Potem wystarczy już tylko sprawdzić, czy naprawa przyniosła efekt oraz złożyć telewizor na nowo.

Czytaj także: ile kosztuje naprawa telewizora?

Czy wymiana podświetlenia jest opłacalna?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy ile wart jest nasz telewizor oraz ile lat już go użytkujemy. Jeżeli sprzęt jest nie jest stary, a jego szacunkowa wartość jest stosunkowo wysoka, wtedy jak najbardziej warto dokonać naprawy telewizora, ponieważ może jeszcze długo posłużyć. W przypadku starszych i mniej wartych egzemplarzy naprawa może nie być opłacalna, ponieważ jej koszt może być nie wiele mniejszy niż zakup nowego telewizora, który będzie posiadał nowsze funkcje oraz gwarancję producenta. Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku starych urządzeń naprawa podświetlenia może być jedną z wielu awarii, które mogą pojawić się w krótkim czasie.

Wymianę podświetlenia telewizora najlepiej jest zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi, który posiada doświadczenie w tego typu naprawach. Mimo iż usługa ta będzie droższa niż samodzielny zakup i wymiana pasków, to należy wziąć pod uwagę, że demontaż matrycy jest ryzykowny pod względem jej uszkodzenia i wymaga umiejętności manualnych na wysokim poziomie. Serwis telewizorów, który podejmuje się wymiany podświetlenia odpowiada finansowo za należyte wykonanie usługi oraz daje gwarancję należytego działania przez określony okres czasu.

Czytaj także: najczęstsze przyczyny usterek telewizorów

Naprawa podświetlenia telewizora - usterka