Strona główna » Blog » Czy warto naprawiać telewizor?

Czy warto naprawiać telewizor?

Czy warto naprawiać telewizor

Wyobrażają sobie Państwo, iż w trakcie oglądania emocjonującego meczu lub filmu, nagle, bez wcześniejszego ostrzeżenia, telewizor przestaje funkcjonować? Coś dzieje się z obrazem, dźwiękiem lub po prostu wyłączył się i nie można go ponownie uruchomić. Jest to moment, w którym trzeba podjąć szybką i przede wszystkim dobrą decyzję. Czy inwestować w obecny sprzęt czy też zakupić nowy za namową i ku uciesze sprzedawców sklepów elektronicznych. Decyzja nie jest łatwa – w końcu każdy z nas lubi „nową zabawkę” i taki nieświadomy Klient może skusić się na liczne promocji i obniżki i dopiero za czas jakiś dowie się, że ten produkt to rzeczywiście „zabawka”, po gwarancji czar nowości pryska i znowu stoimy przed dylematem – naprawiać czy kupić nowy telewizor a „stary” – dwuletni wyrzucimy niszcząc naszą planetę, która przyjmuje na swoje barki coraz większe ilości elektrozłomu. Decyzję o naprawie telewizora każdy musi podjąć sam. Poniżej spróbujemy określić najczęstsze usterki

 Najpopularniejsze usterki telewizorów

  • Awaria podświetlenia matrycyza podświetlenie matrycy odpowiadają lampy CCFL (lampy fluorescencyjne z zimną katodą), które są bardzo trwałe, jednak z czasem mogą ulec uszkodzeniu. Wówczas telewizor może wyświetlać obraz w kolorze różowym lub w ogóle pokazywać jedynie czarny ekran.
  • Martwe piksele – w tym przypadku należy wymienić całą matrycę. Martwe piksele to pojawiające się w coraz większej ilości punkty, które nie zmieniają się, pomimo że obraz na telewizorze jest różny. Z czasem martwych pikseli może być coraz więcej.
  • Rozmazany obraz – przy takim problemie należy na początku sprawdzić czy wszystkie kable są dobrze umiejscowione i nie wypadły. Następnie należy skonsultować się z serwisem, bo prawdopodobną przyczyną może być wadliwe przetwarzanie sygnału video.
  • Linie i szumy – mogą wystąpić nawet wtedy, gdy uruchomione są inne sprzęty. Dlatego jeśli nie korzystamy z nich, a linie i szumy nadal są widoczne to możliwe, że trzeba będzie wymienić panel telewizora.
  • Samoczynne włączenie/wyłącznie telewizora lub utrudnienia w uruchomieniu/wyłączeniu sprzętu – ta usterka nie dość, że jest bardzo irytująca to jeszcze może świadczyć o poważnej awarii. Aby ją naprawić najczęściej trzeba wymienić cały układ zasilający.

Czy warto naprawiać telewizor

Gdzie się zgłosić po naprawę telewizora?

Gdy mamy jeszcze telewizor na gwarancji (najczęściej 2 lata od zakupu) to warto zgłosić się w miejsce, w którym zakupiliśmy sprzęt. Tam pracownicy pokierują nas, jakie kroki powinniśmy dalej wykonać. Jeśli jednak kupiliśmy telewizor już wcześniej to można skorzystać z usługi autoryzowanego serwisu, serwisu RTV bez autoryzacji lub prywatnej usługi. Korzystajmy z usług w sprawdzonych miejscach, aby nie narazić się na duże koszty i słabej jakości naprawę. Fachowiec powinien zdiagnozować problem, poinformować jak można zlikwidować usterkę, wycenić naprawę i podać przewidywany termin odbioru naprawionego telewizora. Mamy nadzieję, że teraz już będziecie mogli sami ocenić czy warto naprawiać telewizor.