Strona główna » Blog » Czy warto naprawiać telewizor?

Czy warto naprawiać telewizor?

Czy warto naprawiać telewizor

Wyobrażają sobie Państwo, iż w trakcie oglądania emocjonującego meczu lub filmu, nagle, bez wcześniejszego ostrzeżenia, telewizor przestaje funkcjonować? Coś dzieje się z obrazem, dźwiękiem lub po prostu wyłączył się i nie można go ponownie uruchomić. Jest to moment, w którym trzeba podjąć szybką i przede wszystkim dobrą decyzję. Czy inwestować w obecny sprzęt czy też zakupić nowy za namową i ku uciesze sprzedawców sklepów elektronicznych. Decyzja nie jest łatwa – w końcu każdy z nas lubi „nową zabawkę” i taki nieświadomy Klient może skusić się na liczne promocji i obniżki i dopiero za czas jakiś dowie się, że ten produkt to rzeczywiście „zabawka”, po gwarancji czar nowości pryska i znowu stoimy przed dylematem – naprawiać czy kupić nowy telewizor a „stary” – dwuletni wyrzucimy niszcząc naszą planetę, która przyjmuje na swoje barki coraz większe ilości elektrozłomu. Decyzję o naprawie telewizora każdy musi podjąć sam. Poniżej spróbujemy określić najczęstsze usterki

 Najpopularniejsze usterki telewizorów

  • Awaria podświetlenia matrycyza podświetlenie matrycy odpowiadają lampy CCFL (lampy fluorescencyjne z zimną katodą), które są bardzo trwałe, jednak z czasem mogą ulec uszkodzeniu. Wówczas telewizor może wyświetlać obraz w kolorze różowym lub w ogóle pokazywać jedynie czarny ekran.
  • Martwe piksele – w tym przypadku należy wymienić całą matrycę. Martwe piksele to pojawiające się w coraz większej ilości punkty, które nie zmieniają się, pomimo że obraz na telewizorze jest różny. Z czasem martwych pikseli może być coraz więcej.
  • Rozmazany obraz – przy takim problemie należy na początku sprawdzić czy wszystkie kable są dobrze umiejscowione i nie wypadły. Następnie należy skonsultować się z serwisem, bo prawdopodobną przyczyną może być wadliwe przetwarzanie sygnału video.
  • Linie i szumy – mogą wystąpić nawet wtedy, gdy uruchomione są inne sprzęty. Dlatego jeśli nie korzystamy z nich, a linie i szumy nadal są widoczne to możliwe, że trzeba będzie wymienić panel telewizora.
  • Samoczynne włączenie/wyłącznie telewizora lub utrudnienia w uruchomieniu/wyłączeniu sprzętu – ta usterka nie dość, że jest bardzo irytująca to jeszcze może świadczyć o poważnej awarii. Aby ją naprawić najczęściej trzeba wymienić cały układ zasilający.

Czy warto naprawiać telewizor

Gdzie się zgłosić po naprawę telewizora?

Gdy mamy jeszcze telewizor na gwarancji (najczęściej 2 lata od zakupu) to warto zgłosić się w miejsce, w którym zakupiliśmy sprzęt. Tam pracownicy pokierują nas, jakie kroki powinniśmy dalej wykonać. Jeśli jednak kupiliśmy telewizor już wcześniej to można skorzystać z usługi autoryzowanego serwisu, serwisu RTV bez autoryzacji lub prywatnej usługi. Korzystajmy z usług w sprawdzonych miejscach, aby nie narazić się na duże koszty i słabej jakości naprawę. Fachowiec powinien zdiagnozować problem, poinformować jak można zlikwidować usterkę, wycenić naprawę i podać przewidywany termin odbioru naprawionego telewizora. Mamy nadzieję, że teraz już będziecie mogli sami ocenić czy warto naprawiać telewizor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *