Strona główna » Blog » Ile kosztuje naprawa telewizora?

Ile kosztuje naprawa telewizora?

ile kosztuje naprawa telewizora

Telewizor to jedno z urządzeń znajdujących się praktycznie w każdym domu i mieszkaniu. Coraz częściej telewizory znajdują się niemal we wszystkich pomieszczeniach lub każdy z domowników może wybrać sobie jeden odbiornik i oglądać na nim programy niezależnie od innych. Na rynku dostępne jest bardzo dużo najróżniejszych modeli telewizorów. Największe z nich mogą stworzyć  efekt kina domowego, gwarantować dobrą jakość, a także sprawdzać się np. podczas gier. Niekiedy jednak dzieje się tak, że po gwarancji telewizor się psuje i niezbędna jest naprawa telewizora. Na jakie koszty trzeba się nastawić i jakie są najczęstsze przyczyny awarii?

Jakie są najczęstsze awarie telewizorów?

Specjaliści są w stanie naprawić praktycznie każdy rodzaj ekranu w tym telewizory LCD, plazmy LCD, telewizory kineskopowe i monitory komputerowe. Znane są najczęstsze awarie telewizorów, poszczególnych części i systemów, jakim ulegają:

  • matryca – znajduje się w każdym telewizorze. Wymiana matrycy jest dość trudna, bo wymaga precyzji, umiejętności, doświadczenia, a także zakupu zamiennej części. Naprawa matrycy jest zwykle bardzo kosztowna i należy zastanowić się czy warto ją wykonać. Zakup części i robocizna może kosztować nawet kilka tysięcy, zrównując się z ceną zakupu nowego telewizora.
  • uszkodzenie pikseli – najczęściej tego rodzaju usterkom ulegają nieco starsze modele LCD. Na ekranie mogą być dostrzegalne czarne piksele tzw. martwe piksele, lub wręcz przeciwnie nieustannie podświetlone tzw. hot piksele.
  • awaria podświetleniato bardzo popularna usterka objawiająca się zaróżowionym lub mrugającym ekranem. Najczęściej powoduje ją uszkodzenie lamp CCFL do podświetlania matrycy. Naprawa polega zwykle na wymianie pasa świetlówek.
  • samoistne włączanie i wyłączenie się telewizora – to jedna z najbardziej irytujących usterek. Często jest związana z iskrzącą instalacją zasilającą. Naprawę w tym przypadku zapewni profesjonalny serwis RTV.
  • linie, szumy – usterkę w postaci linii lub szumów mogą wywołać inne urządzenia pracujące w pobliżu telewizora np. odkurzacz czy mikrofalówka. W pierwszym kroku warto wymienić kabel zasilający tv. W przypadku dalszego występowania usterek należy skonsultować się z fachowcami.

 Ile średnio kosztuje naprawa telewizora?

W pierwszej kolejności zwykle wykonuje się ekspertyzę, która w ramach naprawy jest darmowa. To od identyfikacji problemu, jego złożoności i wymaganych części do wymiany zależy koszt naprawy. W przypadku rezygnacji z naprawy koszty ekspertyzy ponosi się oddzielnie. Ceny naprawy będą z pewnością różnić się od konkretnej lokalizacji, zakresu , a także kosztów robocizny. Koszty mogą być także uzależnione od rodzaju telewizora i ilości cali. Im większy telewizor tym większe koszty naprawy.

W przypadku prostych napraw należy nastawić się na koszty rzędu 100-150zł, zaś w przypadku bardziej złożonych napraw i większej ilości cali nawet 300-350 zł i więcej. Koszty naprawy matrycy tak jak wspomniano mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych i nie być opłacalne, jeśli minął termin gwarancji na telewizor. Jeśli już wiesz ile kosztuje naprawa telewizora i mimo to nie chcesz z niej korzystać to zawsze możesz go sprzedać. Sprawdź nasz skup uszkodzonych telewizorów.