Strona główna » Blog » Telewizory OLED – wady i zalety

Telewizory OLED – wady i zalety

Rynek telewizorów zmienia się bardzo dynamicznie. Telewizory są coraz większe i bardziej zaawansowane technologicznie. Korzystanie za pomocą telewizora z internetu czy wyszukiwanie głosowe nie są już dla nikogo wielkim zaskoczeniem. Producenci dążą do zaprojektowania jak najlepszego telewizora, na którym obraz będzie krystalicznie wyraźny i jednocześnie dynamiczny. Mamy do czynienia z kilkoma oznaczeniami telewizorów np. UHD, OLED i QLED. Czy naprawa telewizora w tej technologii jest opłacalna? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?Przyjrzyjmy się zatem bliżej jednej z tych technologii – systemowi OLED.

Czym się charakteryzują telewizory OLED? 

Wiele kupujących zwraca przede wszystkim uwagę na wielkość i cenę telewizora. Oczywiście to ważne parametry, jednak warto również zdecydowanie wziąć pod uwagę technologię w jakiej został wykonany odbiornik. OLED to inaczej organiczna dioda elektroluminescencyjna powszechnie stosowana w telewizorach, smartfonach, tabletach i innych urządzeniach elektronicznych. Charakterystyczne dla niej jest to, że nie wymaga dodatkowego oświetlenia, ponieważ sama jest w stanie emitować światło. Wiążą się z tym konkretne wady, jak i zalety tego rodzaju rozwiązania.

Telewizory OLED

Zalety telewizorów OLED

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom telewizory OLED są w stanie zaoferować użytkownikowi naprawdę dobrą głębień czerni i żywe kolory. Ten rodzaj telewizorów polecany jest szczególnie dla graczy ze względu na bardzo dobrą jakość kolorów, a także niezmienny kontrast w zależności od tego pod jakim kątem patrzymy na ekran. W telewizorach LCD występują znaczące różnice w zależności od tego czy patrzymy idealnie na wprost oglądając telewizję czy siedzimy pod kątem, zaś system OLED zredukował te różnice praktycznie do 0. Co więcej czas reakcji telewizora został znacznie skrócony, dzięki czemu obraz jest dynamiczny, a gracz może szybciej reagować. Różnicę z pewnością odczują fani kina akcji, które tylko pokazane w dynamiczny sposób dostarczy niezapomnianych emocji. Telewizory OLED dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii są bardzo cienkie i lekkie, dzięki czemu dopasują się praktycznie do każdego wnętrza. Ponadto zużywają bardzo mało energii elektrycznej, co pomoże nieco zredukować rachunki za prąd. 

Czytaj także: telewizor i pół wieku zmian – od kineskopu do 8K

Wady telewizorów OLED

Pierwszą i najważniejszą wadą jest cena tego typu telewizorów, z pewnością nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na telewizor OLED dodatkowo w największych rozmiarach. Ponadto specjaliści obawiają się nieco o krótszą żywotność paneli i problemy z tzw. wypalaniem, czyli utrwalaniem obraz u na ekranie, chodzi tu głównie np. o stałe elementy takie jak loga gier czy stacji telewizyjnej. Producenci telewizorów OLED szacują jednak, że przeciętny czas zużycia tego typu telewizora przy codziennym użytkowaniu przez średnio 10 godzin wynosi ok. 30 lat – nie ma się więc co obawiać się o ich wytrzymałość.

Czytaj także: Współczynnik płynności obrazu

Podsumowanie

Kupując telewizor OLED nie warto oszczędzać, bo być może lepiej wtedy zdecydować się na większy i tańszy telewizor LCD. Jeśli zaś jednak dysponujemy odpowiednim budżetem to śmiało wybierajmy telewizory OLED, które gwarantują bardzo dobrą jakość obrazu i wysokie walory użytkowe.