Strona główna » Blog » Smart TV – czyli centrum multimedialne w Twoim telewizorze

Smart TV – czyli centrum multimedialne w Twoim telewizorze

Telewizor to często główny przedmiot w domu i centrum rodzinnych spotkań. Wielość kanałów i dodatkowych programów dostępnych przez Internet sprawia, że każdy domownik znajdzie coś dla siebie w telewizyjnej ofercie. Jednym z ciekawszych rozwiązań implementowanych w nowych telewizorach jest Smart TV. To rozszerzona funkcjonalność, która sprawia, że telewizor może działać na różnych systemach operacyjnych, w tym Tizen, WebOS i innych. Coraz więcej użytkowników wybiera telewizory o dużej przekątnej, co sprawia, że doznania z telewizyjnych seansów stają się jeszcze lepsze.

Co to jest smart TV?

Smart TV to rozwiązanie, które umożliwia za pośrednictwem telewizora dostęp do telewizji satelitarnej, a także bezprzewodowej sieci internetowej. Telewizory ze smartem łączą się z Internetem i dzięki temu umożliwiają użytkownikowi dostęp do wielu dodatkowych opcji, w tym korzystania z wyszukiwarki i wielu aplikacji. Dzięki nim można słuchać ulubionej muzyki, mieć dostęp do ogromnych bibliotek filmów czy seriali. To ogromne ułatwienie i udogodnienie, szczególnie dla fanów kina, którzy poświęcają na oglądanie telewizji wiele godzin dziennie. Korzystanie z płatnych aplikacji ogranicza również emisję reklam, co jest bardzo ważnym czynnikiem dla wielu odbiorców. Aby skorzystać ze Smart Tv niezbędne jest posiadanie sieci internetowej. Można ją podłączyć do telewizora za pośrednictwem kabla lub bezprzewodowo. Funkcje Smart TV są bardzo łatwe w obsłudze. Zwykle nie potrzeba do nich więcej akcesoriów poza pilotem. Można natomiast wyposażyć się w klawiaturę, aby móc szybciej wpisywać poszukiwane frazy. Pomocne jest również wyszukiwanie głosowe.

Telewizor Smart TV – co go wyróżnia?

Telewizor ze Smart TV odróżnia od zwykłego odbiornika możliwość korzystania z Internetu. To stwarza ogromne możliwości. Można oglądać programy, które nie są emitowane w ogólnodostępnej telewizji, unikać reklam, włączać ulubione filmy kiedy tylko się chce. To sprawia, że program tv przestaje być potrzebny, a użytkownik sam układa swój harmonogram oglądania. Rozwiązaniem w starszych telewizorach jest zakup przystawki Smart TV, która dzięki połączeniu z telewizorem za pomocą kabla HDMI, pozwala na korzystanie z internetowych możliwości.

Rodzaje Smart TV

Wyróżnia się 3 rodzaje Smart TV:

  • (Smart Hub) Tizen – telewizory marki Samsung wykorzystują właśnie ten system. Dzięki obecności Smart Hub zdecydowanie łatwiejsze jest sparowanie telewizora Samsung razem ze smartfonem tej samej marki. Dzięki temu można na telewizorze wyświetlać filmy wybierane za pośrednictwem telefonu lub filmiki i zdjęcia z wakacji. Smart TV oferuje nie tylko możliwość korzystania z internetu, ale także parowania urządzeń, m .in. smartfonów i tabletów z telewizorem.
  • WebOS – to system stosowany w telewizorach marki LG. Użytkownicy cenią ten system ze względu na szybkość działania, a także intuicyjność obsługi. Korzystanie z tego rozwiązania jest bardzo przyjemne, jednak niestety WebOS nie jest pozbawiony wad. Jego minusem jest mała ilość dostępnych aplikacji – dostępne są te podstawowe typu VoD, YouTube oraz przeglądarka internetowa.
  • Android TV – to system Smart Tv dostępny w telewizorach takich jak Sony, Sharp i Philips. System ten jest bardzo popularny w smartfonach i dzięki nim zdobył rozpoznawalność. W telefonach działa zwykle bez zarzutu, jednak w telewizorach nie sprawdza się już tak dobrze. Rozbudowane aplikacje mogą się zacinać i sprawiać problemy.