Strona główna » Blog » Naprawa projektora i konserwacja rzutnika

Naprawa projektora i konserwacja rzutnika

Projektory, czy rzutniki to urządzenia, które są powszechnie wykorzystywane podczas firmowych szkoleń i prezentacji. Zdecydowanie ułatwiają przekazywanie wiedzy, wspomagając prowadzącego w jej zaprezentowaniu. Jak każde eksploatowane urządzenie, wymagają jednak właściwego serwisu i napraw, które przedłużą ich żywotność oraz zapewnią prawidłowe działanie. Jak powinna wyglądać konserwacja i naprawa projektora? Dlaczego warto zlecić ją profesjonalnej firmie?

Na potrzeby tego tekstu nazewnictwo urządzeń będzie używane naprzemiennie, ponieważ działają one na podobnej zasadzie, a projektory są również fachowo określane jako rzutniki multimedialne.

Czego powinna dotyczyć konserwacja rzutnika?

Użytkowanie rzutnika niezależnie od tego, czy w warunkach domowych, czy w firmie wymaga odpowiedniej dbałości o ten sprzęt. Oczywiście użytek firmowy wiąże się jest bardziej wymagający dla urządzenia, w związku z czym jego odpowiednia konserwacja jest jeszcze ważniejsza i sprawia, że będzie służyło dłużej. Projektory i rzutniki w firmie działają po kilka godzin dziennie, co sprawia, że są one narażone na szybkie wyeksploatowanie. Wpływ na ten aspekt ma zarówno właściwe użytkowanie (optymalne ustawienie parametrów), jak i regularne czyszczenie i serwisowanie urządzeń.

Używając projektora warto korzystać z wbudowanej opcji trybu ekonomicznego, co pozytywnie wpływa na żywotność jego lampy. Jest ona narażona na działanie czynników zewnętrznych, co może powodować uszkodzenie bądź przepalenie. Wymiana lampy na nową nie jest tania i powinna zostać zlecona profesjonalnemu serwisowi, co zwiększa koszt operacji. Pamięć o właściwych ustawieniach rzutnika w prosty sposób ogranicza ryzyko powstania tego typu awarii.

Kolejnym elementem eksploatacyjnym każdego rzutnika, o który należy odpowiednio zadbać jest filtr powietrza. Odpowiada on za zatrzymywanie kurzu oraz innych zanieczyszczeń przed przedostaniem się do wnętrza urządzenia. Regularne czyszczenie powinno być przeprowadzane przy zastosowaniu specjalnego sprayu ze sprężonym powietrzem, gruszki powietrznej oraz wilgotnej ściereczki z niewielką ilością detergentu. Wymaga ono zachowania należytej ostrożności, aby nie uszkodzić delikatnych elementów, które znajdują się wewnątrz. Coraz częściej projektory mają wbudowaną funkcję serwisową, która po przepracowanych stu godzinach, wyświetla informację o konieczności wymiany filtra.

naprawa projektora

 

Naprawa projektora to specjalistyczna usługa, którą warto zlecić profesjonalnej firmie

Na rynku działa obecnie wiele profesjonalnych przedsiębiorstw, które zajmują się serwisowaniem oraz naprawą projektorów. Najczęściej tego typu usługi wykonywane są przez serwisy RTV, które oprócz napraw telewizorów zajmuje się także tego typu usługami.  Decydując się na zlecenie usługi warto wziąć pod uwagę pozytywne opinie o firmie, jej doświadczenie oraz zakres świadczonych usług. Powierzenie okresowej konserwacji i czyszczenia sprzętu specjalistom daje gwarancję, że czynności te będą przeprowadzone prawidłowo, co wydłuży jego żywotność. Serwis posiada odpowiednie doświadczenie, które pozwala również wykryć potencjalne usterki, które w danym momencie są jeszcze niewidoczne, ale za moment mogą wpłynąć na uszkodzenie całego urządzenia.

Długofalowa współpraca z serwisem projektorów w zakresie regularnej konserwacji, wpływa również na obsługę w zakresie poważniejszych usterek. Bycie stałym klientem pozwala otrzymać lepszą cenę za usługę naprawy, czy krótszego terminu realizacji, jeżeli urządzenie jest niezbędne w firmie.

Oprócz regularnych przeglądów i czyszczenia sprzętu, w skład usług wyspecjalizowanego serwisu wchodzi naprawa urządzeń po zalaniu, upadku, czy przepięciu elektrycznym. Zlecić można również wymianę poszczególnych części eksploatacyjnych oraz naprawę podzespołów. Profesjonalny serwis oferuje również szybką diagnozę usterki i wycenę jej usunięcia, co pozwala podjąć decyzję, czy opłaca się naprawiać sprzęt, czy lepiej zakupić nowy.

Projektor zdecydowanie ułatwia przeprowadzenie szkolenia, czy prezentacji, dlatego też dużym problemem jest jego niespodziewana awaria podczas wykonywania tych czynności. Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia takiej sytuacji uzależnione jest od właściwej dbałości o urządzenie, czyli regularnego czyszczenia i konserwacji.