Oglądanie telewizji to jedna z ulubionych rozrywek większości Polaków. Dostęp do aplikacji internetowych, multimediów i bibliotek filmów, a także ograniczenia wywołane pandemią sprawiły, że więcej czasu zaczęliśmy spędzać w domu, umilając sobie wolne dni oglądaniem filmów. Aby móc jednak cieszyć się lepszym odbiorem warto zainwestować w solidne kino domowe, które dostarczy zdecydowanie lepszych wrażeń. W skład kina domowego najczęściej wchodzą źródło sygnału, czyli odtwarzacz Blu-ray lub DVD, elementy audio, a także wzmacniacze i zestawy głośnikowe.
Rodzaje kina domowego
Kino domowe składa się z kilku elementów, które różnią się od siebie parametrami, wykorzystaną technologią, wyglądem i oczywiście ceną. Lepsze zestawy mają system głośników co najmniej 7.1, lub 11.2 z systemem np. Dolby Atmos, który pozwala na wygenerowanie naturalnych dźwięków takich jak świergot ptaków czy szum górskiego potoku, ale także realistyczne wybuchy pocisków w filach akcji. Podstawą kina domowego jest urządzenie źródłowe, które będzie rozsyłało obraz i dźwięk do poszczególnych elementów systemu. Dostępne są zaawansowane urządzenia Blu-ray lub DVD, ale także odbiorniki satelitarne czy serwery NAS. Pierwsze z urządzeń charakteryzują się bardzo dobrą jakością emitowanego przekazu, z kolei odtwarzacze DVD już odchodzą do przeszłości.
Jak wybrać kino domowe?
Przede wszystkim wybierając kino domowe należy skupić się na własnych wymaganiach i możliwościach finansowych. Jeśli chcemy korzystać z niego podczas rodzinnych seansów to spokojnie można postawić na system głośników 5.1 i odtwarzacz Blu-ray. Jeśli zaś mamy zamiar urządzać całe maratony filmowe czy zapraszać gości i odtwarzać filmy większych pomieszczeniach to warto zainteresować się sprzętem z wyższej półki, w tym systemem głośników 7.1. Lepiej sprawdzi się również oddzielny montaż procesora AV i wzmacniacza mocy niż postawienie na system łączony. Nowoczesne kino domowe może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności na jakiej klasy sprzęt postawimy. Oprócz tego zestawy składające się nawet z wielu elementów są tak wykończone, aby dobrze dopasować się praktycznie do każdego pomieszczenia. Wygląd kina domowego również jest bardzo ważny, ponieważ zwykle będzie znajdował się w widocznych miejscach centrum domu, czyli salonu.
Kino domowe naprawa
Jak w każdym sprzęcie elektronicznym, tak samo w kinie domowym może wystąpić usterka. Uszkodzeniu może ulec amplituner, głośnik, subwoofer, wzmacniacz lub każda inna część. Można spróbować samodzielnej naprawy jeśli lubisz majsterkować, jednak bezpieczniej jest umówić się na usługę fachowca, który oceni z jakim rodzajem uszkodzenia mamy do czynienia, wyceni naprawę i przywróci sprawność kina domowego. Usługi naprawy kina domowego świadczy także Magserwis. Dlatego jeśli masz problem ze swoim sprzętem to skontaktuj się z nami poprzez formularz. Jeśli naprawa wystąpi wcześniej niż 2 lata od zakupienia sprzętu, to konsumentom przysługuje zwykle prawo do skorzystania z serwisu w ramach gwarancji. Niezbędne jest wówczas zachowanie paragonu, jako dowodu zakupu kina domowego.